“Nieświadoma praca pary, nieświadoma praca terapeuty. Przekształcenia fantazji o parze w procesie terapii”. Psychoanaliza zna wiele dróg do nieświadomości – podczas konferencji kierujemy wzrok na terapeutę/kę i jej/jego nieświadome procesy w kontakcie z parą. Myślimy o przeciwprzeniesieniu jako o emocjonalnej odpowiedzi na treści psychiczne, które para umieszcza w nas. Myślimy oreverie jako o wyobrażeniowej drodze … Czytaj dalej „Abstrakt wystąpienia Rafała Milewskiego”
Jest coś niepoznawalnego, a zatem tajemniczego w sposobie, w jaki jedna nieświadomość wchodzi w interakcje z drugą. Ale ta interakcja jest również w samym centrum procesu psychoanalitycznego, a przeciwprzeniesienie jest obecnie uważane za “instrument badań nad nieświadomością pacjentów” (Heimann, 1950). Ale czym jest przeciwprzeniesienie? W jaki sposób analityk uzyskuje do niego dostęp i wykorzystuje go … Czytaj dalej „Abstrakt wystąpienia Mary Morgan”
Mam poczucie, że dosyć swobodnie posługujemy się słowami, bardzo łatwo nam jest określić kogoś, że jest narcystyczny … Tylko co to słowo właściwie znaczy, kiedy go używamy w życiu albo w gabinecie? W mojej pracy z parą, z którą pracowałam na zoomie, postanowiłam podjąć próbę odpowiedzi na to pytanie. Narcyzm kojarzy mi się z aktem … Czytaj dalej „“Historia pary, której nigdy nie spotkałam – rozważania o narcyzmie w psychoterapii online”. Abstrakt wystąpienia Mai Tuszewskiej”
Podczas VI Konferencji dr Cezary Żechowski, Karolina Krzysik-Klemanów, Martyna Pietraszek podzielą się z nami swoim doświadczeniem w pracy z rodziną o narcystycznej dynamice. Zespół tak pisze o swoim wystąpieniu: “W psychoanalitycznej terapii rodzin spotykamy zarówno dynamikę obiektualną jak i narcystyczną. Dominacja tej ostatniej istotnie modyfikuje procesy rozwoju dziecka, które może być przeżywane jako narcystyczna inwestycja … Czytaj dalej „“Narcyzm życia, narcyzm śmierci – praca z adolescentem i jego rodziną” – abstrakt wystąpienia”
Stanley Ruszczynski o swoim konferencyjnym wystąpieniu podczas VI Konferencji pisze tak: “Zdrowa relacja pary ma potencjał, aby zaoferować każdej osobie możliwość wyrażenia zarówno ludzkich potrzeb pokrewieństwa, przywiązania i intymności, jak i równie ważnych ludzkich potrzeb odrębności i autonomii. W tej prezentacji przedstawię krótki rozwojowy i psychoanalityczny opis szeroko dyskutowanej koncepcji narcyzmu i pokażę, jak bardzo jest ona … Czytaj dalej „“Tak blisko a jednak tak daleko…” abstrakt wystąpienia”
Open lectures by the Couple and Family Psychotherapy Section of the Polish Society for Psychoanalytic Psychotherapy On behalf of Couple and Family Psychotherapy Section of the Polish Society for Psychoanalytic Psychotherapy, we invite you to take part in a series of open lectures on psychoanalytic couple and family therapy. The lectures offer you an opportunity … Czytaj dalej „”
24 maja David Hewison w ramach wykładów otwartych Sekcji Psychoterapii Par i Rodzin opowie nam o wspólnej nieświadomej fantazji. David tak pisze we wstępie swojego wystąpienia: “Pojęcie “wspólnej nieświadomej fantazji” (ang. „shared unconscious phantasy”) ma swoje korzenie w rozwijającej się od 1911 roku teorii psychoanalizy indywidualnej i przez mniej więcej 60 ostatnich lat stopniowo stawało się … Czytaj dalej „”
W imieniu Sekcji Psychoterapii Par i Rodzin PTPP zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu wykładów otwartych poświęconych psychoanalitycznej pracy z parami i rodzinami. Wykłady są okazją do poznania teorii oraz warsztatu pracy doświadczonych specjalistów i specjalistek pracujących psychoanalitycznie z parami. Będziemy gościć osoby z Wielkiej Brytanii. Wykłady będą wygłaszane po angielsku. W weekend poprzedzający wystąpienie … Czytaj dalej „Wykłady otwarte Sekcji Psychoterapii Par i Rodzin PTPP”
Myśl o wymiarach, w których może manifestować się pomiędzy, zatrzymała mnie przy kwestii języka, jako nośnika znaczenia zawierającego się pomiędzy słowami. „Pracując analitycznie z parami” nie możemy zapominać o znaczeniu, jakie językowi przypisywał twórca psychoanalizy. Czemu językowe lapsusy i słowne skojarzenia były dla Zygmunta Freuda tak ważne? Stało za tym przekonanie o językowej strukturze nieświadomości. Wyparte powraca w przejęzyczeniach i czynnościach pomyłkowych. Freuda intrygowało pytanie, czy można myśleć nim się zacznie mówić. … Czytaj dalej „Pomiędzy-część II”
Dwa lata temu organizatorzy konferencji „Pracując analitycznie z parami” spotkali się, jak zwykle w czasie pomiędzy konferencjami, aby zastanowić się nad kształtem kolejnego konferencyjnego wydarzenia zaplanowanego na kwiecień 2020 roku. Ogólną problematykę wyznacza nadrzędny, wspólny dla wszystkich konferencji tytuł, który wskazuje na terapię pary. Jest to obszar pomiędzy psychoterapią indywidualną a tym szczególnym rodzajem psychoterapii … Czytaj dalej „Pomiędzy-część I”
Daniela Lucarelli prelegentka V Konferencji przedstawia najważniejsze wątki ze swojego wystąpienia: “Praca z dziećmi i młodzieżą skłoniła psychoanalityków do poważnego rozważenia kwestii interwencji w środowisku i rodzinie pacjenta. Psychoanalitycy pracujący z rodzinami podkreślają, jak ważne jest przyglądanie się funkcjonowaniu rodzin i par, zwłaszcza, gdy granice self są kruche, międzypokoleniowe delegacje ciążą na organizacji tożsamości jednostek, … Czytaj dalej „Daniela Lucarelli: „Leczenie połączeń: rodzinne korzenie objawów dzieci. Jakie narzędzia terapeutyczne?”. Abstrakt”
Podczas V Konferencji, która odbędzie się online 10 kwietnia 2021 będziemy gościć Andrew Balfoura: brytyjskiego psychoanalityka, dyrektora Tavistock Relationships. Andrew Balfour wygłosi wystąpienie: “Pomiędzy partnerstwem a rodzicielstwem. Psychoanalityczne podejście do pracy z parami rodzicielskimi”, o którym pisze tak w abstrakcie: “Przechodzenie od kłopotów rodzicielskich do omawiania zaburzonej dynamiki pary wymaga zachowania delikatnej równowagi. Obszary te … Czytaj dalej „Andrew Balfour: „Pomiędzy partnerstwem a rodzicielstwem. Psychoanalityczne podejście do pracy z parami rodzicielskimi”. Abstrakt”
Rodzina jest miejscem gdzie możemy dawać sobie opiekę, troskę. Ale to tam w różnych relacjach dochodzą do głosu także różne trudne uczucia: złości, smutku, rywalizacji. Rodzice często zastanawiają się jak poradzić sobie z wybuchami złości u dzieci, skupiając uwagę na konkretnych zachowaniach, lokując kłopot w dziecku. Chciałabym pokazać w jaki sposób zdolność rodziców do wytrzymywania … Czytaj dalej „Marta Łączyńska: “Jak uwolnić głowę dziecka? Problem wybuchów złości w pracy z rodziną”. Abstrakt”
W sytuacji pandemii będącej obecnie w centrum życia każdego z nas, psychoterapeuci musieli nagle zmienić swoją dotychczasową praktykę i zacząć pracować zdalnie. Większość terapeutów, gdy już nawet udaje im się przezwyciężyć wyzwania technologiczne, odkrywa, że ten rodzaj pracy jest inny, wymagający, bardziej wyczerpujący, ale jednocześnie niesie za sobą ciekawy materiał – być może taki, który … Czytaj dalej „Mary Morgan: Myśli na temat praktyki terapeutycznej w czasie Covid 19”
Wybuch pandemii koronawirusa poskutkował rządowymi zaleceniami i wskazówkami dla organizacji zawodowych, do których należę. Doprowadziło to do tego, że przestałem się spotykać z moim pacjentami w gabinecie i po omówieniu tego z każdym z nich zacząłem prowadzić wszystkie „sesje” przez telefon. Zaczęło się to dwa tygodnie temu. Z moich trzech par, mających dzieci poniżej 10 … Czytaj dalej „Stanley Ruszczynski: Bycie psychoanalitykiem w czasie pandemii koronawirusa. Kilka bardzo wstępnych osobistych myśli i doświadczeń”
Daniela Lucarelli Daniela Lucarelli jest włoską psychoanalityczką, przewodniczącą sekcji Psychoterapii Par i Rodzin EFPP. Szkolenie z zakresu psychoanalitycznej pracy z parami i rodzinami odbyło się 19 i 20 października 2019 w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Połącznie – el vinculo – the link Lucarelli w swojej pracy mocno inspiruje się teorią połączenia (el vinculo, the … Czytaj dalej „Psychoanalityczna praca z parami i rodzinami – szkolenie z Danielą Lucarelli.”
Po pomoc często zgłaszają się pary owładnięte nienawiścią, stałymi, powtarzalnymi kłótniami, pragnieniem zemsty oraz niekończącym się narzekaniem. W takich warunkach, partnerzy tracą kontakt z miłością oraz wiarą w to, że można ją ponownie odnaleźć oraz ożywić. Rozstanie jest jedyną rzeczą, którą mogą sobie w takiej sytuacji wyobrazić. Widzimy tutaj paradoks: z jednej strony, mamy parę, … Czytaj dalej „“Żyjąc w nienawiści – żyjąc w miłości. Nadawanie znaczenia w psychoterapii par””
Prof. Brett Kahr podzielił się z nami podczas swojego konferencyjnego wystąpienia kilkoma fascynującymi historiami pracy z parami. W części klinicznej, przypominał pierwszą parę, która zgłosiła się w związku z tym, że … mąż kupił złe masło. W codziennej praktyce spotykamy się z parami, które zgłaszają w kontekście pozornie prostych, jak bułka z masłem, sytuacji. Jak … Czytaj dalej „“Romans wewnątrzmałżeński: erotyzm i sadyzm w sypialni”.”
Joanna Rosenthall w poruszający sposób zakończyła swoje wystąpienie podczas IV Konferencji: “Chciałabym zakończyć myślą dotyczącą symbolu małżeństwa – wymiany złotych obrączek, które są postrzegane jako doskonały okrąg, bez początku i końca. A jednak obrączki mają początek. Skała zostaje wykopana spod ziemi. Metal jest upłynniany w piecu rozgrzanym do tysiąca stopni, następnie wlewany do formy, schładzany i … Czytaj dalej „Czy obrączki mają początek?”
W dyskusji materiału klinicznego przedstawionego przez Iwę Magrytę-Wojdę udział wzięli wszyscy prelegenci IV Konferencji. Przypominam fragment wypowiedzi Joanny Rosenthall: “Znajdowanie słów jest kluczem do rozpoznawania i nazywania wewnętrznego doświadczenia oraz posiadania poczucia self. W materiale w kilku miejscach pojawiły się uwagi na temat tego, że para nie ma słów albo nie jest w stanie w … Czytaj dalej „Psychoterapia par: leczenie rozmową czy leczenie słuchaniem?”
Miłość i nienawiść. Twórczość i destrukcja. Agresja i wewnętrzne przerażenie. IV Konferencja poświęcona została twórczym związkom miłości i nienawiści. Pracując z parami spotykamy się jednak bardzo często z destrukcyjnym połączeniem obu tych sił, nierzadko przeradzającym się w agresję czy nawet przemoc. Psychoanalityczna terapia oferuje takim parom pomoc w postaci próby rozumienia tych zewnętrznych objawów w … Czytaj dalej „“Psychoanalityczna praca z parami perwersyjnymi i stosującymi przemoc”.”
Psychoanalityczna psychoterapia par – wpływ przeszłości oraz nieświadomości Podczas naszej I Konferencji w 2016 roku, Mary Morgan wygłosiła referat poświęcony podstawowym aspektom psychoanalitycznej pracy z parami. Mówiła min. o wpływie doświadczeń z przeszłości, nieświadomej dynamice, mechanizmach projekcji i introjekcji oraz kontenerującym potencjale relacji pary. Teoria została zilustrowana opisem pary, w którym możemy zobaczyć jak miłość … Czytaj dalej „Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość w terapii par”
Londyńska klinika Tavistock Relationships, źródło naszej nieustającej inspiracji, obchodziła w 2018 roku 70-lecie powstania. Jej historię w 1948 rozpoczęła Enid Eicholtz (później Balint) od “małego projektu” skierowanego do par. Mężowie i żony, którzy w powojennym okresie borykali się z bagażem lat spędzonych oddzielnie, z samotnością i zdradami, mogli przyjść i porozmawiać o swoich trudnościach z … Czytaj dalej „Jak zaczęła się psychoanalityczna terapia par w Tavistock Relationships?”